Faze haioase fotbal: Un dribling senzational

Faze haioase fotbal: Un dribling senzational, pacat ca a fost faultat:

Junior Moraes s-a transferat la Metalurg Donetk

|

"Gloria Bistrita a fost un pas mare in cariera mea!" a declarat Moraes.

Padureanu e multumit ca a reusit sa finalizeze in sfarsit aceasta tranzatie si sa incaseze atat cat si-a propus. 1 milion de euro.

"Inca din prima zi in care a venit, Moraes s-a dovedit un baiat cuminte si un jucator valoros. La Bistrita a avut liniste, a fost multumit, s-a simtit bine aici si, drept dovada, a avut evolutii foarte bune. Il pot introduce in topul celor mai buni jucatori care au evoluat la Bistrita.

Campionatul va incepe si daca zapada e de un metru

|

Asta a spus Preşedintele Ligii Profesioniste de Fotbal Dumitru Dragomir.

Nu există nici o posibilitate ca reluarea campionatului, programată pentru data de 25 februarie, sa fie amînată.

|

România a rămas în urna a patra pentru tragerea la sorţi a Campionatului Mondial din Brazilia, din 2014. Tricolorii au urcat 3 poziţii în clasamentul coeficienţilor, de pe locul 34 pe locul 31.

România are 442 de puncte, iar în urna a patra se mai află de Belgia, Israel, Irlanda de Nord, Austria, Polonia, Albania, Bosnia şi Armenia.

Rezultat: Otelul Galati - Korona Kielce 0-2 (2011)

|

Otelul Galati a suferit prima înfrângere in Cipru.

Echipa Oţelul Galaţi a fost învinsă, vineri, cu scorul de 2-0 (2-0), de formaţia Korona Kielce, în cel de-al treilea meci amical disputat în cadrul cantonamentului din Cipru.

Echipa Otelul: Grahovac (Abraham '70) - Cojoc (Mişelăricu '78), Sîrghi, Costin (Perendija '53), Petean (Sipovic '78) - Giurgiu (Filip '70), Neagu - Iorga (Buş '68), Viglianti (Pena '46), Ochiroşii (Borbely '57) - Paraschiv (Ibeh '53).

Cluburile de fotbal cu cele mai mari incasari in sezonul trecut

vineri, 11 februarie 2011 |

Toate cele 20 de cluburi din acest sezon sunt din cele mai puternice cinci campionate ale Europei, Anglia (şapte echipe), Germania şi Italia (câte patru cluburi), Spania (trei cluburi) şi Franţa (două).

1. Real Madrid - 438,6 milioane de euro încasări (401,4 milioane de euro în sezonul 2008/2009)

2. FC Barcelona - 398,1 milioane (365,9 milioane)

3. Manchester United - 349,8 milioane (327 de milioane)

Piturca isi reia atributiile la Craiova de astazi

|

Cum suspendarea a fost dictată pe 10 ianuarie, astăzi se împlinesc cele 30 de zile legale de suspendare si asa ajunge Craiova sa aiba 2 antrenori principali.

In aceste condiţii, cum Adrian Mititelu nu a anunţat vreo sancţiune pentru Piţurcă, de astăzi, conform legii, managerul suspendat îşi reia atribuţiile pe care le avea înainte de suspendare. Mai mult, cum Nicolo Napoli a fost anunţat drept antrenor interimar, acesta trebuie să-şi încheie mandatul, deoarcere tot astăzi expiră şi suspendarea staff-ului lui Piţurcă, între care se află şi principalul Eugen Neagoe!

Rezultat: Steaua - Steaua Rosie 0-0 (2011) VIDEO

|

Steaua a terminat la egalitate cel mai tare amical din Antalya. Si-a creat multe ocazii de gol, dar nu a marcat.

Ratarile uriase care l-au exasperat pe Lacatus.

Echipa de start la Steaua: Stanca - Bonfim, Geraldo, Galamaz, Brandan, Marinescu, Ricardo, Nicolita, Dica, Szekely, Bilasco.

Rezultat Video: Romania - Cipru 1-1 (6-5) (2011)

joi, 10 februarie 2011 |

Un joc slab al nationalei care a reusit doar un 1 la 1 dupa 90 de minute impotriva nationalei Ciprului.

Tatarusanu a avut ocazia sa se remarce din nou la penalty-uri.

Lucian Burdujan transferat la Steaua

miercuri, 9 februarie 2011 |

Lucian Burdujan este cel de-al doilea jucator pe care Steaua l-a transferat in aceasta iarna, dupa Nicolae Dica.

Acesta isi va incepe miercuri pregatirile cu Lacatus.

„Daca Gerlem ar fi liber de contract l-am fi luat. Pentru noi e posibil ca Burdujan sa fie mai bun decat Moraes. Lacatus isi dorea un atacant de careu. Este ceea ce si-a dorit Lacatus. Pentru ce sa mai dau acum 1.800.000 de euro?! Atat m-ar fi costat Moraes cu tot cu taxe. Steaua are un lot cu care sa se bata pentru titlu” a declarat  Gigi Becali la Sport.ro
Nu stiu daca sunt adevarate dar Sport.ro are un articol amuzant despre Burdujan: "3 perle memorabile ale lui Burdujan"

Rezultat: Romania - Ucraina 2-2 (2-4) (2011) Video

|

Romania a pierdut la penaltyuri cu Ucraina, dupa ce a revenit in meci spectaculos de la 0-2, ambele goluri marcate de Alexa.

Ucraina a inceput meciul in forta, Rakitki si Milevski au marcat in minutele 24 si 31, pentru ca Alexa sa fie omul surpriza al lui Razvan Lucescu - a reusit primele sale goluri la nationala in minutele 33 si 43.

Rezultat: FC Timisoara - Banat Zrenjanin 0-1 (2011)

marți, 8 februarie 2011 |

FC Timişoara a pierdut, cu scorul de 1-0, în faţa echipei din liga a doua din Serbia, Banat Zrenjanin, într-o partidă amicală disputată în ţara vecină, informează site-ul oficial.

Singurul gol al partidei a fost marcat de Vukic, în minutul 43.

Rezultat: Dinamo - Olimpija Ljubljana 0-2 (2011)

|

Dinamo a testat 6 brazilieni in amicalul de astazi cu Olimpja, pierdut de Dinamo cu 2-0. Andone spune ca doi dintre ei vor ramane pentru returul de campionat in Romania, insa la Dinamo II: "Au calitati deosebite".

Andone: "Nu sunt suparat, e antepenultimul meci din pregatiri, e o stare de oboseala, unii jucatori sunt la nationale. M-au incantat jucatorii ca au luptat si nu au vrut sa piarda."

Surprizele lui Razvan Lucescu pentru amicalul de maine cu Ucraina:
Gardos va debuta oficial la nationala mare a Romaniei, iar in atac Razvan ii va folosi pe Sburlea si Bucur.
Si Papp de la Vaslui va juca pentru prima data in acest mical.

Rezumat: Otelul Galati - GKS Belchatow 6-0 (2011)

|

Antrenorul echipei Oţelul Galaţi, Dorinel Munteanu, a declarat, luni, că îl bucură faptul că jucătorii săi au arătat o mare poftă de goluri în meciul amical cu GKS Belchatow, scor 6-0.
Dorinel: "Mă bucur că am arătat o mare poftă de goluri"

Rezumat video: CFR Cluj - Lokomotiva Zagreb 2-1 (2011)

|

CFR Cluj a obtinut o noua victorie in stagiul de pregatire din  Antalya, a treia consecutiva, dupa ce s-a impus, cu scorul de 2-1, in fata ocupantei locului 13 din prima liga croata, Lokomotiva Zagreb.

Minutul 27: Cadu a inscris cu un sut puternic, dintr-o lovitura libera indirecta din marginea careului de sase metri.

duminică, 6 februarie 2011 |

Bogdan Stancu majorează diferenţa, înscriind în minutul 14 pentru 2-0, după o pasă primită de la Kazim Kazim.

|

Prima infrangere pentru Steaua din Antalya de la echipa care a scos-o pe Juventus din Europa League.

Golurile au fost inscrise:

Minutul 8: GOL Lech Poznan! Rudnevs deschide scorul , profitand de o greseala de plasament a lui Tatarusanu!

Minutul 39: GOL Lech Poznan! Krivets face 2-0 cu o lovitura cu capul!

Minutul 52: GOL Steaua! Banel Nicolita a marcat din centrarea lui Surdu!

Următorul meci amical al Stelei va avea loc marţi, în compania echipei slovene FC Koper.

Rezultat Dinamo - Gyenognam 0-0 (2011)

|

Dinamo ramane cu doua victorii in amicale si cu speranta ca "Avem o echipa mult mai unita decat in tur!".

Ioan Andone: "A fost un meci bun."

Un gol norocos sau cu o executie magica

|

Mirel Radoi a centrat perfect in careu, de unde atacantul lui Al Hilal a inscris cu o executie de exceptie.