Rezumat video Steaua - FC Vaslui 1-1 Etapa 22

sâmbătă, 19 martie 2011 |

Un meci foarte important pentru ambele echipe care se incheie nedecis.

Dupa ce Steaua a inscris prin Nicolita in minutul 51 dupa o grava greseala in apararea celor de la Vaslui, se parea ca va castiga.

Cei de la Vaslui nu au fost de acord si au egalat in minutul 80 prin Adailton dupa o lovitura libera executata perfect.

Pe Ghencea a cazut si nocturna iar meciul a fost prelugit cu 12 minute.

Ambele echipe sunt nemultumite de rezultat.
Echipe de start

STEAUA: Tătăruşanu - Bonfim, Gardoş, Geraldo, Brandan - Nicoliţă, Bicfalvi, Ricardo, Szekely - Surdu - Bilaşco
Rezerve: R. Stanca, Onofraş, Latovlevici, Răduţ, Marinescu, Dică, Iliev

FC VASLUI: Kuciak - Papp, Cînu, Rivas, Milanov - Campano, Genchev, R. Costin, Sînmărtean - Wesley, Adailton
Rezerve: Cerniauskas, Milisavljevici, Pouga, Farkaş, Bălace, Bello, Ad. Gheorghiu

Rezumate video Otelul Galati - U Cluj 3-0 Etapa 22

|

Otelul Galati nu se dezminte si invinge categoric cu scor de neprezentare pe U Cluj.

Dupa victoria lui Poli de aseara, Otelul Galati era obligata sa castige daca mai dorea sa fie liderul campionatului.

Dupa o prima repriza echilibrata Otelul Galati stapaneste jocul si se impune cu un scor care nu necesita alte comentarii.

Dupa acest scort Otelul Galati este din nou liderul campionatului.

OŢELUL: Grahovac - Râpă, Perendija, Costin, Sălăgeanu - Neagu, Giurgiu - Iorga, Viglianti, S. Ilie - Paraschiv
Rezerve: Brăneţ, Sârghi, Pena, Ochiroşii, Punosevac, Filip, Petean

U CLUJ: Popa - Buhuş, Pele, Abrudan, Ascoli - Păcurar, Nasser, V. Gheorghe, Ad. Cristea - Voican, Machado
Rezerve:  Boşneag, Mendy, Cl. Niculescu, Bazzi, Unguruşan, Balde, Tony

Rezumat video Gloria Bistrita - Rapid Bucuresti 3-2 Etapa 22

vineri, 18 martie 2011 |

Meci nebun intre Gloria Bistrita si Rapid Bucuresti cu 5 goluri si o eliminare.

Recitalul de goluri a fost deschis inca din prima repriza de Roman in minutul 24 si Cavalli in minutul 31.

Astfel prima repriza s-a terminat la egalitate 1-1.

Dupa pauza Bistrita inscrie din nou prin acelasi Cavalli in minutul 66. Rapid egaleaza foarte repede in minutul 70 prin Herea, dar Coman il faulteaza ca ultimul aparator pe Cavalli si cei de la Gloria primest lovitura de penalty si portarul este eliminat.

Roman trece in poarta Rapidului (nu mai erau schimbari pentru Rapid) si Bajenaru inscrie din penalty pentru 3-2.

GLORIA: 22.Albuţ (cpt) - 3.Tudose, 27.Szukala, 6.Corallo, 18.Cafasso - 16.Mărginean, 29.Anton - 14. Achim, 30.Băjenaru, 2.Petre - 9. Cavalli
Rezerve: 12. Irimia, 8. D'Agostino, 5. Velcovici, 15. Nalaţi, 21. Keita, 23.Mandea, 26. Iordache

RAPID: 1.Coman - 5. Vidanov, 4. Antonio, 27.Glauber, 19.Bozovic (cpt) - 14.Roman, 8.Grigore, 20.Grigorie, 7. Cesinha - 10.Herea, 21.Sburlea
Rezerve : 33. Bornescu, 3.Ezequias, 9. Cassio, 11. S. Frunză, 13. Olberdam, 30. Spadacio, 77. Pancu

Rezumat video Victoria Branesti - Poli Timisoara 0-2 Etapa 22

|

Chiar daca Victoria Branesti a dominat Poli Timisoara a castigat cu 0-2.

Golurile victorie au fost marcate de acelasi Zicu, care chiar daca nu imi place cum joaca vreau sa remarc ca este in forma si este un candidat de luat in seama la echipa nationata si Goga.

Pana ce va juca Otelul Galati, Poli este liderul campionatului.

BRĂNEŞTI: Stoicescu - Maghici, Sg. Bar, Marincău, Lorincz -  Novac, D. Popa, Ispir, R. Avram  - B. Oprea, C. Coman
Rezerve: G. Savu, Vasilescu, Zuluf, Al. Iacob, Fl. Petre, Călinţaru, Poverlovici

TIMIŞOARA: Pantilimon - Helder, Cisovsky, Ghionea, Sepsi - Alexa, Bourceanu - D. Goga, Magera, Zicu - Axente
Rezerve: Taborda, Ignjatijevici, Tameş, Burcă, Nikolici, Ricketts, Luchin

Rezumat video Gaz Metan - Pandurii 2-0 Etapa 22

|

Meciul a fost slab calitativ, animandu-se doar in repriza a doua cand s-au marcat si golurile.

Golul lui Eric din minutul 56 este de generic, un sut frumos de la 35 de metrii.

Al doilea gol a fost marcat de Radu Zaharia, care a trimis foarte bine cu capul după o centrare perfectă a lui Eric din corner.

Elevii lui Petre Grigoraş au jucat bine doar in prima repriza.

Echipe de start:

GAZ METAN: Pleşca - R. Zaharia, Fl. Lazăr, Akaki, Vukadinovici - Cr. Todea, Al. Muntean - Eric, Hoban, Pîrvulescu - Bawab
Rezerve: Vîtcă, Bozeşan, Buzean, Del Campo, Dudiţă, D. Roman, Kubala

PANDURII TG JIU:  Mingote - G. Matei, Chiricheş, Viera, Grecu - Voiculeţ, Vranjes - Nistor, Pintilii,  Lemnaru - Brata

Braga - Dinamo Kiev

Meciurile tur vor avea loc pe data de 7 aprilie, iar returul va avea loc pe 14 aprilie

Semifinale
Braga / Dinamo Kiev - Benfica / Eindhoven
Porto / Spartak Moscova - Villareal / Twente

Semifinalele se vor disputa pe 28 aprilie şi 5 mai.

Finala va avea loc pe 18 mai la Dublin, pe stadionul Aviva.

Dorinel Munteanu optimist inainte de etapa 22

|

Din declaratiile lui Dorinel Munteanu din ultimele zile se distinge un optimism ca Otelul Galati va fi pe primul loc si dupa etapa 22.

La prima vedere liderul are un meci greu cu U. Cluj care s-a intarit in iarna cu multi dinamovisti.

Dorinel Munteanu le insufla jucatorilor mentalitatea de invingator si vrea sa faca uitata infrangerea din etapa trecuta: "Am uitat de înfrîngerea de la Tg Mureş. Jucătorii au revenit la forma pe care o voiam".

"Nu suntem aici datorită conjuncturii pentru că fiecare joc s-a desfăşurat pe teren. Nu ne-am născut pe locul 1 şi nu este nicio dramă dacă Timişoara va câştiga vineri şi va trece pe primul loc. Avem şi noi sâmbătă şansa noastră", a mai spus Dorinel Munteanu înaintea meciului cu U. Cluj.

Invingătoarele dintre Real Madrid - Tottenham / FC Barcelona - Şahtior Doneţk

Sferturile de finală vor avea loc la 5/6 aprilie (turul) şi 12/13 aprilie (returul).

Partidele din semifinalele competiţiei vor avea loc pe 26/27 aprilie, turul în timp ce partidele retur sunt programate pe 3/4 mai.

Finala va avea loc la 28 mai, la Londra.

Echipe calificate Europa League 17 martie

|

Echipe calificate Europa League 17 martie: Benfica, Dinamo Kiev, FC Twente, Spartak Moscova, FC Porto, PSV Eindhoven, Villarreal si Braga.

|

In a doua competitie ca importanta pentru cluburi din Europa sunt programate joi 17 martie urmatoarele meciuri:

Man. City - Dynamo Kyiv -- ora 20:00 (in direct pe Sport.Ro)
PSG - Benfica -- ora 20:00
Zenit - Twente -- ora 20:00
Spartak Moskva - Ajax -- ora 20:00
Villarreal - Leverkusen -- ora 22:05
Porto - CSKA Moskva -- ora 22:05
Rangers - PSV -- ora 22:05
Liverpool - Braga -- ora 22:05 (in direct pe Sport.Ro)

Rezumat video Chelsea - FC Copenhaga 0-0 Champions League

|

Chelsea completeaza lista echipelor care s-au calificat in sferturile celei mai importante competitii dintre cluburi din Europa.

Dupa scorul din tur (2-0 pentru Chelsea) londonezii nu au fortat deloc, danezii au incercat dar nu au reusi sa marcheze - au nimerit bara prin Dame N'Doye din lovitura libera.

CHELSEA: Cech - Bosingwa, Ivanovic, Terry, A. Cole - Ramires, Mikel, Lampard, Zhirkov - Anelka, Drogba
Rezerve: Turnbull, Essien, Torres, Malouda, Ferreira, Kalou, McEachran

FC COPENHAGA: Wiland - Wendt, Zanka, Antonsson, P. Bengtsson - Bolanos, Claudemir, Kvist, Vingaard - Gronkjaer, D. N'Doye
Rezerve: Christensen, Bergvold, Santin, Kristensen, Zohore, Hooiveld, Delaney

Rezumat video Real Madrid - Lyon 3-0 Champions League

|

Meciul a fost interesant pana la marcarea primului gol de catre Real. Lyon a inceput frumos dar nu a putut tine pasul cu Realul.

Pentru Real a marcat Marcelo in minutul 36, Benzema in minutul 66, DiMaria in minutul 76.

Dupa acest scor Realul s-a calificat in sferturile de finală ale competiţiei.

REAL MADRID: Casillas - Sergio Ramos, Pepe, Carvalho, Marcelo - Xabi Alonso, Khedira - Di Maria, Ozil, Ronaldo - Benzema
Rezerve: Adan, L. Diarra, Granero, Canales, Arbeloa, Albiol, Adebayor

LYON: Lloris - Reveillere, Cris, Lovren, Cissokho - Gourcuff, Toulalan, Kallstrom - Briand, Lisandro, Delgado
Rezerve: Vercoutre, Diakhate, Pjanic, Kolodziejczak, Gonalons, Pied

Meciuri Champions League 16 martie 2011

miercuri, 16 martie 2011 |

Miercuri 16 martie sunt programate meciurile: Chelsea - FC Copenhaga (in tur 2-0) si Real Madrid - Lyon (in tur 1-1).

Meciul dintre Chelsea si FC Copenhaga pare dupa scorul din tur a fi la discretia londonezilor. Nu cred ca cei de la FC Copenhaga pot sa intoarca rezultatul. Chelsea trebuie sa castige Champions League daca vrea sa participe si la anul in aceasta competitie, deoarece dupa locul din campionatul englez este greu de crezut.

Meciul serii pare sa fie Real Madrid - Lyon. Este un meci foarte important si interesant dupa scorul din tur. Cele doua echipe s-au intalnit si anul trecut, francezii calificandu-se.

Rezumat video Manchester United - Olympique Marseille 2-1 Champions League

|

Meci frumos si intre Manchester United si Olympique Marseille. Plecand de la scorul de 0 la 0 din tur o echipa trebuia sa fie castigatoare la finalul meciului.

Manchester s-a impus la limita cu 2-1.

Dupa acest scor Manchester United s-a calificat in sferturile de finală ale competiţiei.

Manchester: Van der Sar - O'Shea, Smalling, Brown,Evra - Giggs, Scholes, Carrick, Nani - Hernandez - Rooney. Antrenor: Sir Alex Ferguson
Rezerve: Kuszczak, Berbatov, Fabio, Rafael, Valencia, Obertan, Gibson

Marseille: Mandanda - Fanni, Heinze, Diawara, Taiwo - Mbia, Cheyrou - Remy, Lucho Gonzales, Ayew - Gignac. Antrenor: Didier Deschamps
Rezerve: Elinton Andrade, Hilton, Cisse, Kabore, Ayew, Abriel, Valbuena

Rezumat video Bayern - Inter 2-3 Champions League

|

Meci nebun intre Bayern si Internazionale, o adevarata finala.

Cu toate ca a inceput prost partida pentru italieni s-a terminat foarte bine.

La acest scor Internazionale s-a califiat in sferturile de finală ale competiţiei.

Bayern: Kraft - Lahm, Van Buyten, Breno, Pranjici - Luiz Gustavo, Schweinsteiger - Robben, T. Muller, Ribery - Gomez. Antrenor: Louis Van Gaal
Rezerve: Butt, Hamit Altintop, Ottl, Klose, Badstuber, Kroos, Tymoshchuk

Inter: Julio Cesar - Maicon, Lucio, Ranocchia, Chivu - Stankovici, Thiago Motta, Cambiasso - Sneijder - Eto'o, Pandev. Antrenor: Leonardo

luni, 14 martie 2011 |

Dupa pasul gresit al liderului, Otelul Galati singurele echipe care au profitat de acest lucru au fost Steaua si FC Timisoara.

Meciul dintre Brasov si Vaslui s-a terminat la egalitate 1-1.

FC Brasov avea moralul ridicat dupa victoria din Ghencea iar FC Vaslui dorea sa se apropie si ea de lider.

Pentru Vaslui a marcat Wesley care a impins mingea in plasa dupa un sut al lui Adailton si respingerea lui Marc in minutul 35.

Pentru Brasov se pare ca a inscris chiar portarul lui FC Vaslui care in cadere a impins fara sa vrea mingea in poarta dupa o centrale a lui Chipciu.

Valui ramane pe locul 3 cu 39 de puncte iar FC Brasov ramane pe locul 11 cu 25 de puncte

Braşov: Marc - Ad. Rusu, Gaucho, Oroş, Cr. Ionescu - Viveiros, Ilyeş, Toloza, M. Cristescu, Chipciu - Teixeira
Rezerve: Hăisan, Voicu, Majernik, Martinovici, Di Stefano, Cardoso, Năstăsie

Vaslui: Kuciak - Papp, Cînu, Rivas, Milanov - Sînmărtean, Genchev, R. Costin - Wesley, Adailton - Bello
Rezerve: Cerniauskas, Campano, Pouga, Milisavljevici, Bălace, Farkaş, Ananng

Meciuri Champions League 15 martie 2011

|

Marti 15 martie sunt programate meciurile: Bayern München - Internazionale Milano (1-0 in tur) si Manchester United - Olympique Marseille (0-0 in tur).

Meciul dintre Bayern München - Internazionale Milano este ca si o finala in care bavarezii pleaca cu un mic avantaj dupa scorul din tur.

Internazionale Milano trebuie sa intoarca rezultatul din tur pentru a putea sa-si pastreze trofeul.

Meciul dintre Manchester United - Olympique Marseille nu se mai poate terminat 0 la 0 ca in tur. Cineva trebuie sa castige sau cel putin dupa un egal o echipa va merge mai departe.

De retinut este ca Manchester United cauta a cincea prezentare consecutiva in sferturi in timp ce Olympique Marseille ar fi prima dupa 1993, an in care au cucerit trofeul.

Rezumat video Astra Ploiesti – CFR Cluj 1-1 Etapa 21

|

Dupa un inceput dezastruos de meci, CFR Cluj reuseste pe final sa obtina un punct.

Astra Ploiesti a inceput perfect meciul si a condus campiona inca din minutul 10 prin golul lui Strătilă. Jucatori prahoveni si dupa deschiderea scorului au ramas la carma jocului ratand cateva ocazii importante prin Tigoianu  si Strătilă.

La pauza antrenorul lui CFR, Minteuan l-a schimbat pe Kapetanos care nu a convins.

Golul salvator pentru CFR Cluj a venit cu 2 minute inainte de final, fiind marcat de Ştefan Batin, care l-a schimbat pe Kapetanos, dintr-o centrale de la Panin.

CFR Cluj cu 29 de puncte ramane pe locul 8, iar Astra pe locul 9.

Astra Ploieşti: 77. Grigore - 2. Măţel, 4. Mihalache, 6. Goian, 13. Junior Morais - 8. Takayuki Seto, 10. Croitoru - 18. Strătilă (20. Stan '61), 11. Tigoianu (17. Rusu '88), 9. Budescu (7. Paulinho '71) - 14. Miranda. Antrenor: Tibor Selymes.

CFR Cluj: 1. Nuno Claro - 4. Panin, 20. Cadu, 24. Rada, 3. Edimar (55. Nuno Diogo '36)- 8. Kivuvu - 22. Hora, 7. E. Dică (29. Batin '57), 11. Nicoară - 18. Peralta, 9. Kapetanos (85. Bud '46). Antrenor: Alin Minteuan.

Rezumat video FC Timisoara - Universitatea Craiova 4-0 Etapa 21

duminică, 13 martie 2011 |

FC Timisoara profita de pasul gresit facut de Otelul Galati si se apropie la doar 2 puncte.

A fost un meci la discretia timisorenilor de la un capat la altul.

Recitalul de goluri a fost deschis de Ianis Zicu in minutul 39, cu un sut din 5 metri. Dupa nici 3 minute timisorenii isi majoreaza avantajul, Alexa suteasa iar Magera a deviat. Dupa pauza in minutul 57 Magera a inscris reluând în plasă mingea deviată de fundasii olteni. Ultimul gol a fost si cel mai frumos si a fost inscris de Dorin Goga.

La meci au fost aproximativ 24.000 de spectatori care la final si-au aplaudat favoritii cu gandul la titlu.

Poli Timişoara: Pantilimon - Helder, Cisovsky, Ghionea, Sepsi - Goga, Alexa, Bourceanu, Zicu - Magera, Axente

Universitatea Craiova: S. Lung Jr - Buşu, D. Lopes, Zoro, Dănănae - W. Lopez, Ologu, D. Stoica, Prepeliţă - Fl. Costea, M. Costea

Rezumat video Sportul Studentesc - Gaz Metan Medias 0-1 Etapa 21

|

Dupa acest scor Gaz Metan Medias le-a egalat la puncte pe  Dinamo si Rapid in clasamentul Ligii 1.

Eric a marcat singurul gol al meciului, din penalty in minutul 66, dupa ce Patriche a comis un faul asupra lui Hoban iar arbitrul intalnirii, Sebastian Colţescu a dat penalty.

Sa remarcam ca Eric de Oliveira a revenit in primul meci oficial pentru  Gaz Metan Medias si a adus cele 3 puncte pentru echipa sa.

A ratat si Sportul Studentest pe final egalarea prin Ferfelea.

Sportul Studenţesc: 12. G. Niculescu - 15. Ciupe, 24. Patriche, 4. Cazan (31. Cheţan '72), 23. Maxim - 10. Ferfelea (11. C. Gheorghe '80), 5. D. Lung, 13. Ghinga (10. Cruceru '76), 3. Irimia - 25. Dobre, 9. Curelea.
Antrenor: Florin Tene.

Gaz Metan Mediaş: 12. Pleşca - 3. Trtovaci, 19. Fl. Lazăr, 13. Akaki, 29. Vukadinovici - 15. Hoban, 21. Todea, 17. Dudiţă (5. Muntean '60) - 22. Pârvulescu, 9. Liţu (16. R. Zaharia 72), 10. Fl. Bratu (27. Eric '46).
Antrenor: Cristian Pustai.