Gica Hagi pierde din nou cu Galata pe terenul campioanei Bursaspor

duminică, 30 ianuarie 2011 |

Ufuk, goalkeeperul Galatei, a gresit la ambele goluri, iar căpitanul Ayhan a fost eliminat în minutul 64.
Pe terenul campioanei Bursaspor, fără 8 jucători importanţi, accidentaţi, suspendaţi sau plecaţi la Cupa Asiei (australienii Neill şi Kewell), Galata s-a bătut singură: 2-0, al 9-lea eşec în 19 etape, primul în 2011. Locul 7, la 17 puncte de liderul Trabzon.
Hagi l-a titularizat pe Culio, însă l-a lăsat pe Stancu pe bancă, în timp ce Zapata a rămas în tribună. Neinspirate ultimele două alegeri. În prima repriză, "galben-roşiii" au ratat în atac, iar portarul Ufuk Ceylan a greşit la ambele goluri: a fost depăşit uşor de Kenny Miller la 1-0 şi a scăpat mingea în plasă la şutul de la 40 de metri al lui Vederson.
Imediat după pauză, a intrat şi Stancu. Tot fără efect. Mai ales că, în minutul 64, căpitanul Ayhan, extrem de nervos (ca şi Culio, şi el avertizat), a luat al doilea "galben. Dură lovitură. Condus cu 2-0 şi cu un om mai puţin, Hagi n-a mai avut replică.