JOI 10.05.2012: FCM Tg. Mures - Petrolul LIVE pe DigiSport 1 incepand cu ora 19:00

joi, 10 mai 2012 |

FCM Tg. Mures a reusit surpriza etapei a 30-a, obtinând un rezultat de egalitate în Giulesti cu Rapid, 1-1. Echipa lui Neluţu Sabău a jucat foarte bine în apărare, rezistând 82 de minute fără a primi gol, iar în prelungiri, cu multă sansă, a reusit un gol egalizator nesperat. Chiar dacă a câstigat un punct pe terenul Rapidului, echipă ardeleana a coborât sub linia retrogradării, pentru că Petrolul a câstigat derby-ul cu Astra si are un punct mai mult în clasament. Asadar meciul de mâine cu "lupii galbeni" va fi deosebit de important pentru târgumureşeni, care sunt obligati să-l câstige, altfel salvarea de la retrogradare n-ar mai depinde doar de ei. În cazul unui eventual esec, "municipalii" ar avea soartă pecetluită, urmând a le însoti în liga secundă pe Vointa, Sportul si Mioveni.

Desi a fost condusă cu 1-0 de rivala Astra, echipa Petrolul a reusit o spectaculoasă reasturnare de scor, câstigând la final cu 3-1. Cei 8.800 de suporteri ai "găzarilor" au fost extrem de bucurosi la final, pentru că nimic nu-i face mai fericiti decât o victorie cu Astra. Cele trei puncte i-au ajutat pe "galben-negri" să părăsească ultimul loc retrogradabil, astfel că în următoarele patru etape rămase, acestia îsi pot decide singuri soarta. Va fi foarte important pentru prahoveni să evite înfrângerea la Targu-Mures, altfel ar reveni pe locul 15. Un succes în fata FCM Tg. Mures ar însemna enorm pentru Petrolul, dar nici un egal nu este un rezultat slab.

Rezumat video FCM Tg. Mures - Petrolul 1-2 Etapa 31