JOI 28.06.2012: Germania - Italia LIVE pe TVR1 incepand cu ora 21:45

joi, 28 iunie 2012 |

Germania si Italia se întâlnesc astazi, de la ora 21:45, pe Stadionul Naţional din Varşovia, în a doua semifinală la Euro 2012.

Germania are un bilanţ slab în faţa Italiei, cu doar 7 victorii în 30 de meciuri, faţă de 14 succese ale ''squadrei azzurra'', şi nu a câştigat niciun meci direct din ultimii 17 ani.

În plus, Germania a întâlnit Italia de şapte ori la turnee finale, dar niciodată nu a învins-o. Aici sunt incluse eşecurile memorabile cu 3-4, după prelungiri, în semifinalele Cupei Mondiale din 1970, la Ciudad de Mexico, 1-3 în finala Cupei Mondiale din 1982, la Madrid, şi, mai recent, 0-2, la Dortmund, în semifinalele CM 2006.

Italia, care a avut nevoie de lovituri de departajare (4-2) pentru a trece de Anglia, în sferturile de finală, a marcat doar 4 goluri în ultimele sale 7 meciuri.

Defensiva italiană a fost solidă până acum la Euro 2012, încasând doar două goluri în patru meciuri. Cele două goluri au fost semnate de croatul Mario Mandzukic şi de spaniolul Cesc Fabregas în meciurile încheiate la egalitate, 1-1, în grupă.