Rezumat Franta - Romania 2-0 (2010)

duminică, 10 octombrie 2010 |

România rămâne fără victorie şi după cel de-al treilea meci al grupei D. Tricolorii s-au apărat eroic, dar au fost învinşi, scor 2-0, primul gol fiind înscris după o fază evidentă de ofsaid.
"Jucăm pe două linii, aruncăm mingea în careu şi batem cu 1-0", a fost tactica dezvăluită de Tamaş, înainte de meci. Şi planul a fost respectat întru totul, doar că naţionala nu a reuşit să înscrie, deşi a avut câteva bune oportunităţi, inclusiv o bară - a lui Săpunaru. sursa: ProSport

România s-a apărat eroic pe Stade de France, dar a terminat în genunchi şi rămâne cu doar două puncte. Remy a deschis scorul dintr-o fază în care a plecat din poziţie de offside. Gourcouf a marcat al doilea gol în prelungiri. Ienei se întreabă de ce nu am putut juca şi în prima repriză la fel ca în a doua: "Ne-au tremurat picioarele" sursa: ProSport

Răzvan Lucescu, selecţionerul României, a declarat la finalul partidei pe care "tricolorii" au pierdut-o în faţa Franţei cu 2-0, că, deşi francezii au fost superiori, înfrîngerea este greu de acceptat. "Putem să separăm meciul în două părţi. Prima, în care Franţa a dominat şi pe parcursul căreia am reuşit să blocăm ocaziile lor." sursa: GSP

Laurent Blanc, selecţionerul Franţei, s-a declarat mulţumit de evoluţia elevilor săi în meciu pe care Franţa l/a cîştigat în faţa României, cu 2-0.
"A fost un meci dificil, în care echipa cel mai bine pregătită din punct de vedere fizic s-a impus. Finalul a fost foarte intens. Asta a arătat că elevii mei şi-au dorit mai mult victoria", a declarat Blanc. sursa: GSP