Rezumat video Rusia - Cehia 4-1 - Euro 2012

sâmbătă, 9 iunie 2012 |

Rusia - Cehia a fost al doilea meci de la Euro 2012 şi a grupei A, unde Polonia şi Grecia au încheiat la egalitate în meciul de debut, scor 1-1.

Rusia a impresionat în primul lor meci de la Euro 2012 şi a învins categoric Cehia cu 4-1.

Dzagoev a deschis scorul la o fază în care Kerjakov a trimis în bară (min. 15). După 9 minute, un nou contraatac şi Şirokov l-a învins cu o scăriţă pe Cech 2-0!

Cehii au reintrat în joc prin golul lui Pilar din minutul 52. Rusii au presat, dar ratările nu le-au permis să se desprindă. Asta pînă în minutul 79, cînd Dzagoev l-a învins pe Cech pentru a doua oară. Pavlyuchenko a dat lovitura după o acţiune pe cont propriu (min. 82) şi a stabilit scorul final, 4-1.

Echipele de start:

Rusia: Malafeev - Aniukov, Berezuţki, Ignaşevici, Jirkov - Zirianov, Şirokov, Denisov, Dzagoev - Arshavin, Kerjakov
Rezerve: Akinfeev, Shunin, Sharonov, Granat, Nababkin, Izmailov, Kombarov, Kokorin, Glushakov, Semshov, Pavlyuchenko, Pogrebnyak
Selectioner: Dick Advocaat

Cehia: Cech - Gebre Selassie, Sivok, Hubník, Kadlec - Jirácek, Plasil - Rezek, Rosicky, Pilar - Baros
Rezerve: Laštuvka, Drobný, Suchý, Limberský, Rajtoral, Petržela, Hübschman, Kolář, Darida, Necid, Pekhart, Lafata
Selectioner: Michal Bilek