Petrolul - Rapid LIVE pe Digi Sport 1 incepand cu ora 21:30

sâmbătă, 18 august 2012 |

Petrolul a condus de două ori în Copou pe CSMS Iasi, dar n-a reușit decât un rezultat de egalitate, scor 2-2. "Găzarii" au primit gol în prelungiri, deși păreau câștigători după ce marcaseră în minutul 88, în urmă unui penalty. După patru etape disputate, "lupii galbeni" sunt pe locul cinci în clasament, la trei puncte de Pandurii și Steaua. Ei vor întâlni astazi una dintre cele mai mari rivale din Liga 1, pe Rapid, iar obiectivul este de a câștiga toate punctele. Cu siguranță jucătorii vor da un randament maxim în acest meci, care se va jucă cu "casa închisă", știindu-se rivalitatea dintre cele două cluburi. În sezonul trecut giuleștenii au câștigat atât în tur, cât și în retur, dar acum datele problemei s-au mai schimbat, pentru că prahovenii și-au făcut un lot mult mai puternic cu care speră să pună capăt complexului Rapid.

Rapid nu a jucat în etapa a 4-a derby-ul cu Dinamo, pentru că aceasta a avut de disputat super-amicalul cu FC Barcelona. Giuleștenii au profitat de această pauză pentru a se odihni și de a analiza greșelile din acest debut de sezon. Echipa lui Nelutu Sabau a reușit un 1-0 cu olandezii de la Heerenveen în Europa league, dar în tur au pierdut cu 4-0, astfel că au fost eliminați. De acum rapidiștii vor trebui să se concentreze în Liga 1, unde sunt încă candidați la titlu și la Cupa României. Ei vor avea un program foarte dificil, urmând a întâlni astazi la Ploiesti pe Petrolul, apoi pe campioana CFR și liderul Pandurii. Rapid are ca obiectiv în meciul de astazi cu Petrolul să obțină victoria sau în cel mai rău caz un rezultat de egalitate, bazându-se și pe sprijinul celor 1.000 de fani care vor veni să-i încurajeze.

Meciul Petrolul - Rapid este LIVE pe Digi Sport 1 incepand cu ora 21:30