Romania - Cehia 3-1 la Campionatul European de futsal

vineri, 3 februarie 2012 |

Romania a invins Cehia, scor 3-1, în cea de-a doua partidă la Campionatul European de futsal din Croaţia, asigurîndu-şi calificarea în sferturi.

Belej a deschis scorul în minutul 8 în ciuda cursului jocului. Dobre a reuşit egalarea în minutul 17 cu un şut senzaţional din unghi. În ciuda raidurilor din atac, cehii au menţinut remiza pînă la pauză.

În partea a doua, egalitatea s-a menţinut pînă în ultimile 7 minute, cînd tehnicianul Sito Rivera l-a scos din poartă pe Iancu şi a atacat Cehia cu cinci jucători. Doar 20 de secunde a fost nevoit să apeleze la această tactică pentru că Ignat a reluat excelent cu capul din plonjon, aducînd România în avantaj.

Golul calificării a venit în minutul 38 pe un contraatac fulger finalizat de Florin Matei.
Victorie cu 3-1 şi, indiferent de rezultatul ultimului meci din grupă dintre Cehia şi Croaţia, România este calificată în sferturi.